În municipiul Constanța sunt în desfășurare noi etape ale programului de modernizare a iluminatului public, prin care autoritățile locale urmăresc înlocuirea infrastructurii vechi și implementarea unui sistem mai eficient energetic și mai sigur pentru trafic și pietoni.
- Publicitate -
Echipele de intervenție lucrează în această perioadă în mai multe puncte importante ale orașului, unde sunt executate operațiuni de demontare a instalațiilor existente, montare de rețele noi, săpături, realizarea fundațiilor și instalarea stâlpilor și a corpurilor de iluminat moderne.
Pe strada Soveja continuă lucrările de demontare a vechii rețele și a stâlpilor de iluminat, în timp ce pe bulevardul I.C. Brătianu se intervine pentru montarea noii rețele de alimentare, inclusiv cu lucrări de săpături și refacere a zonelor afectate.
Potrivit Primăriei Constanța, pe strada Termele Romane se desfășoară lucrări de pozare a cablurilor electrice și executare a fundațiilor, iar pe bulevardul Tomis, pe tronsonul dintre strada Suceava și bulevardul Aurel Vlaicu, se montează noile rețele și console pentru corpurile de iluminat.
De asemenea, în Tomis Nord continuă lucrările de modernizare prin instalarea stâlpilor și a infrastructurii electrice aferente. Ca urmare, pe durata intervențiilor, pot apărea restricții temporare de trafic și disconfort local pentru locuitori și participanții la trafic.