Sâmbătă, 06 Iunie 2026

Sute de muncitori angajați la negru în județul Constanța

de Mirabela ȘERBĂNESCU Miercuri, 02 August 2017 406 1 min citire
Sute de muncitori angajați la negru în județul Constanța
Inspectoratul Teritorial de Muncă (ITM) din Constanța a continuat și luna trecută activitatea de control și verificare a societăților comerciale care își desfășoară activitatea pe raza județului Constanța. 
Serviciul Control Relații de Muncă din cadrul I.T.M. Constanța a verificat în luna iulie un număr de 501 agenți economici, din care 48 au fost sancționați. De asemenea, s-au aplicat 41 amenzi, în valoare de 379.000 lei, șapte avertismente și s-au dispus 404 măsuri cu termen de remediere a neconformităților. 
În același interval au fost depistați 29 de angajatori care practicau munca nedeclarată, cu un număr de 554 de persoane care nu aveau încheiate contracte individuale de muncă sau pentru care contractul individual de muncă nu era transmis în REVISAL.
Totodată, au fost înaintate cinci sesizări către Parchetul de pe Lângă Judecătoria Constanța. Dintre acestea, trei au fost propuneri de cercetare penală, în cazul unora dintre patroni fiind depistați peste cinci persoane cu muncă nedeclarată. Alți doi angajatori sunt propuși pentru a fi cercetați penal pentru nerespectarea regimului de lucru al minorilor. Și Serviciul Control Securitate și Sănătate în Muncă din cadrul ITM au verificat alți 267 angajatori, în cazul cărora au fost dispuse 546 măsuri de remediere a neconformităților constatate și s-au aplicat amenzi contravenționale în valoare de 36.000 lei.      
Taguri
Articolul anterior Președintele Iohannis participă la întâlnirea sașilor transilvăneni
Articolul următor Crescătorii de animale solicită măsuri de urgență din partea Guvernului

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Social

Ultima oră

Titlurile zilei