Joi, 11 Iunie 2026

Vinerea neagră pentru Constanța? CT BUS riscă să rămână fără șoferi în orele de vârf

de Mirabela ȘERBĂNESCU Joi, 11 Iunie 2026 1919 2 min citire
Ziua de vineri, 12 iunie, ar putea aduce perturbări importante în transportul public din Constanța, în condițiile în care circulația autobuzelor CT BUS riscă să fie afectată din lipsa șoferilor. Situația apare după ce peste 350 de angajați, inclusiv conducători auto, au fost citați să se prezinte la Tribunalul Constanța începând cu ora 9:00, în calitate de pârâți, la termenul de judecată din dosarul nr. 6571/118/2025. Acesta face referire la
protestul spontan organizat de aceștia în luna decembrie, când activitatea a fost întreruptă timp de mai multe zile.
Reprezentantul Sindicatului CT BUS, Bogdan Gheorghe, a explicat că participarea masivă a angajaților la proces ar putea afecta direct capacitatea de operare a flotei de autobuze, cel puțin în prima parte a zilei, când cererea de transport este cea mai ridicată.
Situația rămâne incertă, totuși până în dimineața zilei de vineri, dar este foarte posibil ca mijloacele de transport în comun să aibă întârzieri sau chiar anumite trasee să fie suspendate, asta în funcție de prezența efectivă a șoferilor la muncă.
În principiu, vineri suntem invitați la tribunal, pentru acțiunile noastre din iarnă. Avem avocat, numai că foarte mulți conducători auto și-au exprimat intenția de a fi prezenți la tribunal. Noi am încercat o mediere a conflictului, în speranța de a se închide dosarul. Facem tot ce putem să ne apărăm. Ne vom întâlni acolo la ora 9:00, și, da, ne-au sunat oamenii și ne-au întrebat ce să facă. Unii dintre ei vor să se prezinte, iar noi nu le putem interzice acest lucru", a declarat liderul de sindicat al CT BUS, pentru „Cuget liber“.
Și conducerea CT BUS confirmă că au fost primite notificări din partea unor șoferi care au anunțat că nu vor putea respecta programul de lucru din cauza prezenței la instanță.
CT BUS nu poate controla absențele generate de această situație
Directorul general al companiei, Fănel Popa, a precizat că CT BUS, prin conducerea executivă, și-a îndeplinit obligațiile privind asigurarea prestării serviciului de transport public. Ca urmare, au fost stabilite și organizate corespunzător programul conducătorilor auto și circulația autobuzelor.
Situația a fost adusă la cunoștința delegatarului serviciului public de transport din municipiul Constanța. Menționăm că CT BUS, prin conducerea executivă, și-a îndeplinit obligațiile privind asigurarea prestării serviciului de transport public, prin stabilirea și organizarea corespunzătoare a programului conducătorilor auto și a circulației autobuzelor. Orice eventuale perturbări ale programului de transport sunt independente de activitatea și măsurile întreprinse de conducerea executivă a societății pentru asigurarea continuității serviciului de transport public", a declarat Fănel Popa.
Altfel spus, nu este exclus ca vineri dimineață să existe mai puține autobuze pe traseu, iar unele curse să înregistreze întârzieri sau chiar să fie suspendate temporar.
Pentru călători, scenariul cel mai probabil rămâne unul de disconfort și timpi de așteptare mai mari decât în mod obișnuit, în funcție de modul în care se va prezenta efectiv personalul la serviciu în dimineața respectivă.
Taguri
Articolul anterior Portul Constanța, în alertă! Reguli stricte pentru manipularea și depozitarea îngrășămintelor chimice
Articolul următor Intervenție dramatică. Fetiță de opt ani căzută într-o fântână aflată în construcție

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Social

Ultima oră

Titlurile zilei