Duminică, 07 Iunie 2026

Zborurile low cost de pe Aeroportul Băneasa se vor muta, din martie 2012, pe Aeroportul Otopeni

de Cuget Liber Vineri, 11 Noiembrie 2011 425 1 min citire
Zborurile low cost de pe Aeroportul Băneasa se vor muta, din martie 2012, pe Aeroportul Otopeni
Zborurile low cost de pe Aeroportul Aurel Vlaicu (Băneasa) se vor muta, din martie 2012, pe Aeroportul Henri Coandă (Otopeni), ca urmare a transformării aeroportului Băneasa in city airport, a declarat astăzi directorul Companiei Naționale Aeroporturi București, Tudor Jidav, citat de NewsIn.
"Ca urmare a modificării tarifelor și aplicării restricțiilor, transformarea Aeroportului Băneasa in city airport va avea loc in martie 2012. Companiile low cost se pot muta și acum pe Otopeni, noi i-am invitat deja, le-am facilitat transferul punându-le la dispoziție spațiile necesare activității.Am avut discuțiile preliminare cu operatorii low cost", a spus Jidav
Pe de altă parte, ministrul trransporturilor, Anca Boagiu, a precizat ca joi s-a obținut avizul de construcție pentru proiectul legat de transformarea Aeroportului Băneasa în city airport. Aceasta a adăugat că proiectul are un buget de 2,5 milioane euro. 
"Există și o reacție din partea operatorilor low cost. Eu le transmit două lucruri. În primul rând, faptul că până acum au acceptat să transporte pasagerii ca dintr-o aerogară, și nu dintr-un loc destinat celor care circulă cu avionul, iar apoi le spun de costul suplimentar, care este de doar 4 euro. Spun asta ca să prevenim o nouă rundă de plângeri multiple ale operatorilor privați", a menționat Boagiu.
Taguri
Articolul anterior Atenție! Riscați să nu fiți despăgubiți, în caz de accident fără anvelope de iarnă
Articolul următor Botoșani: Un bebeluș a venit pe lume pe data de 11.11.'11, la ora 11:11

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Social

Ultima oră

Titlurile zilei