Turul Dobrogei la ciclism, ediția a noua Adrian Bumbul, pe locul doi în proba de contratimp individual

de Sorin MIHALACHE Vineri, 09 Mai 2008 306
Ciclistul constănțean Adrian Marius Bumbul, de la CS Ciclism Bilal 2000, s-a clasat pe locul doi în proba de contratimp individual juniori din cadrul Turului Dobrogei, ediția a noua, competiție care a demarat, ieri dimineață, pe litoral. Proba, desfășurată între Hotel Caraiman și Aqua Magic Mamaia, a fost câștigată de Sipos Zoltan, de la CS Mureșul Târgu Mureș, pe poziția a treia situându-se Alexandru Bădoiu, de la Conpet Petrolul Ploiești. La secțiunea seniori, configurația podiumului a fost următoarea: 1. Serghei Tvetkov (CS Olimpic Câmpulung), 2. George Manu (Dinamo București), 3. Alexandru Ciocan (Conpet Petrolul Ploiești). După-amiază, caravana a pornit spre Mangalia, în prima etapă de fond, 80 de kilometri. Conform informațiilor furnizate de Valeriu Andoniu, reprezentantul federației române de specialitate, învingători au fost Alexandru Ciocan, de la Conpet (seniori) și Alexandru Bădoiu, de la Conpet (juniori). Turul Dobrogei își programează, astăzi, etapa a doua, pe un traseu de 130 de kilometri, între Constanța - Negru Vodă - Mangalia și retur. Startul festiv se va da la ora 10, din fața Sălii Sporturilor, iar cel tehnic, de la borna km 5+500, intersecția cu drumul județean spre localitatea Cumpăna.