Aerobicii tricolori, calificaţi în patru finale la Cupa Mondială de la Yokohama

de Sorin MIHALACHE Luni, 27 Mai 2024 153
Evoluţii promiţătoare în Ţara Soarelui Răsare! Sportivii români s-au calificat în finalele celor patru probe în care au evoluat la Cupa Mondială de gimnastică aerobică de la Yokohama (Japonia).
Diferenţa de fus orar şi valoarea adversarilor nu i-au împiedicat pe reprezentanţii României participanţi la Cupa Mondială de gimnastică aerobică de la Yokohama să se califice în finalele celor patru probe în care au luat startul.
La Grup, Larisa Şuiu, Leonard Manta, Vlăduţ Popa, Darius Branda şi Daniel Ţavoc au obţinut cel de-al treilea punctaj, 19.133, după sportivii din Vietnam - 19.672 şi Franţa -19.394.
Cu 19.550, Leonard Manta s-a calificat de pe locul al patrulea la Individual masculin, după japonezul Mizuki Saito - 20.000, spaniolul Miqel Mane - 20.000 şi finlandezul Sampo Nousianen - 19.800.
Daria Mihaiu, la Individual feminin şi Claudia Ristea, Leonard Manta şi Daniel Ţavoc, la Trio, s-au calificat de pe poziţia a opta după ce au fost notaţi cu 18.650, respectiv 18.794.
Gimnaştii sunt însoţiţi de Mădălina Cioveie (antrenor) şi de Cristiana Spînu (arbitră).
Test util pentru Andreea Preda, în Bulgaria
Verificare utilă a gimnastei constănţene Andreea Preda la Cupa Mondială Challenge de la Varna (Bulgaria), în perspectiva concursurilor de selecţie pentru un loc în echipa României. În finala, la paralele, sportiva de la CSM Constanţa s-a clasat pe locul şase, cu 12.900. Medalia de aur a fost cucerită de Elisabeth Seitz (Germania; 14.400), argintul i-a revenit ucrainencei Yelizaveta Hubareva (13.500), în timp ce Rose Woo (Canada), cu un punctaj de 13.366, a urcat pe cea de-a treia treaptă a podiumului.
Annaliese Drăgan, departe de podiumul Europenelor
Annaliese Drăgan, singura reprezentantă a gimnasticii ritmice româneşti la Jocurile Olimpice de la Paris, s-a clasat pe locul 21 în finala concursului de la individual compus, la Campionatele Europene de la Budapesta (Ungaria).
Românca a totalizat 121,050 puncte, după ce a primit 30,550 la cerc, 28,900 la minge, 32,400 la măciuci şi 29,200 la panglică.
Medalia de aur a fost obţinută de bulgăroaica Stiliana Nikolova, cu 143,750 puncte, argintul a revenit italiencei Sofia Raffaeli, cu 139,750 puncte, iar bronzul a fost adjudecat de germanca Darja Varfolomeev, cu 138,450 puncte.
România a dominat întrecerile junioarelor, obţinând patru medalii de aur, trei în finalele pe obiecte, prin Amalia Lică (cerc, măciuci şi panglică), şi alta în concursul pe echipe (Amalia Lică, Lisa Garac).