Duminică, 07 Iunie 2026

Alexia Dospin a revenit la Constanţa cu medalia de aur de la Europenele U23 la atletism

de Mircea GHIȚĂ Joi, 24 Iulie 2025 148 3 min citire
Alexia Dospin a revenit la Constanţa cu medalia de aur de la Europenele U23 la atletism
Alexia Dospin, de la CSM Constanţa a devenit recent campioană europeană la atletism în proba de triplusalt, în cadrul Campionatului European U23. Performanţa este una incredibilă cu atât mai mult cu cât în Constanţa nu există o pistă profesională de atletism unde să se poată efectua antrenamente.
La întoarcerea în ţară, Alexia a fost primită de primarul municipiului Constanţa, Vergil Chiţac. Sportiva este foarte încântată de performanţa pe care a atins-o la acest European.
Mă bucur că primesc atât de multe gânduri pozitive şi că mulţi oameni au fost alături de mine şi că au avut aceleaşi emoţii ca mine. Am făcut foarte multe sacrificii, dar eu nu le-aş numi chiar aşa. Sunt nişte lucruri normale pentru noi sportivii de performanţă. Am făcut extraordinar de mule lucruri pentru această medalie. În final mă bucur şi vreau să vă spun că totul ţine de alimentaţie, de odihnă, de împărţitul stresului academic cu viaţa mea sportivă. Mai am uneori timp să mai ies şi cu prietenii, dar un timp am spus stop la o astfel de activitate, tocmai pentru a reuşi această performanţă. Nu îmi pare rău de absolut nimic şi aş mai face asta încă o dată şi cu siguranţă o voi mai face pentru că îmi doresc mult mai multe medalii şi mult mai valoroase", a declarat Alexia Dospin.
Alexia spune că trebuie să fie foarte atentă la alimentaţie, însă recunoaşte că are momente când nu se poate abţine de la anumite produse.
Ador extraordinar de mult produsele de patiserie, ştiu că este ciudat să auziţi acest lucru de la mine. Dar covrigii sunt preferaţii mei şi aş mânca non-stop. În trecut am fost foarte pofticioasă, însă am reuşit să scap de acest dezavantaj pe care îl aveam. Cu siguranţă voi ajunge la Jocurile Olimpice şi nu glumesc când vă spun acest lucru. Este o promisiune din partea mea pentru toată lumea. Pentru că sora mea a practicat înotul de performanţă, urmăresc foarte mult şi acest sport. Părinţii mei au fost atleţi de performanţă şi au concurat în proba de săritură cu prăjina", a mai spus Alexia Dospin.
Atleta de la malul mării îl admiră foarte mult pe campionul olimpic la înot, David Popovici şi încearcă să îi urmeze exemplu acestuia.
Sportivul meu preferat din România este David Popovici. Este un model de urmat pentru toţi tinerii din România, dar şi pentru cei de peste graniţă. Îi urmez exemplul în continuare şi îmi doresc să ajung la performanţele lui. Îmi place foarte mult să citesc pentru că mă regăsesc în această activitate, îmi dă o energie pozitivă. Mă pot pierde în lumea cărţilor, astfel încât să uit de problemele mele", a explicat atleta.
Antrenoarea Alexiei, Carmen Botea este foarte mândră de eleva sa şi după această performanţă obţinută, a ţinut să transmită şi un mesaj pentru părinţi şi copii.
Competiţia a fost la un nivel foarte înalt. A fost un vârf de lance atât pentru mine cât şi pentru Alexia. Ne doream să participăm la o astfel de competiţie dar şi să o câştigăm. Ne notasem acest lucru fiecare dintre noi în carneţelele noastre. Atunci când se întâmplă acest lucru înseamnă că ai atins supremaţia. De-a lungul carierei mele mi-am dat seama că sunt toate şansele ca din copiii pe care îi antrenezi, unul să ajungă foarte sus. Dar atunci când nu atingi aurul, îţi rămâne un gust amar şi apoi îţi doreşti mai mult decât atât. Puţină lume înţelege ce înseamnă să fii campion european. Mesajul meu pentru toată lumea este să lase copiii să facă sport, mişcare. Am întâlnit la această competiţie peste 1200 de tineri care au respirat acelaşi aer şi toţi aveau dorinţa de a câştiga", a explicat antrenoarea Carmen Botea.
Taguri
Articolul anterior Ucraina a propus o întrevedere Zelenski-Putin înainte de sfârșitul lunii august
Articolul următor Cumpăneanul Albert Vrânceanu, rezultate deosebite la Cupa României la înot

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Sport

Ultima oră

Titlurile zilei