Două echipaje feminine ale României, având-o în componență pe Alina Platon Chirilă, de la CS Farul Constanța (antrenori, Maria și Ștefan Aftenie), s-au calificat în semifinalele Campionatelor Europene
- Publicitate -
de kaiac-canoe pentru seniori de la Milano (Italia). În serii, fetele din kaiacul de 4X500 m s-au clasat pe locul cinci, iar cele din kaiacul de dublu, pe aceeași distanță, au terminat pe poziția a șasea, timpii înregistrați permițându-le accesul în penultimul act.
În semifinale, a mai ajuns încă un farist, Cătălin Costache, locul doi în serii, în proba de canoe individual, pe distanța de 1.000 m. Dintre ambarcațiunile României, foarte bine a tras cea masculină de kaiac 4X1.000 m, calificată direct în finală, după ce a câștigat cursa din serii.
Ultimele finale ale Europenelor de la Milano vor avea loc duminică, 18 mai.