Ana Bogdan, calificare în turul III la Roland Garros. „Zeiţa din Sinaia” străluceşte la Paris

de Mircea GHIȚĂ Vineri, 31 Mai 2024 149
Jucătoarea română de tenis Ana Bogdan s-au calificat vineri dimneaţă în runda a treia a turneului de la Roland Garros, al doilea de Mare Şlem al anului, după o victorie spectaculoasă în faţa rusoaicei Anastasia Pavliucenkova, cu 6-4, 6-4.
Ana Bogdan (31 ani, 64 WTA) s-a impus în faţa finalistei din 2021 după o oră şi 38 de minute.
Ana Bogdan a servit foarte bine în acest meci, în care Pavliucenkova (32 ani, 22 WTA) a fost superioară la capitolul winners (24-15), dar a făcut şi mai multe erori neforţate, 30-16.
Românca a început în forţă şi a condus cu 3-0 în primul set, a fost egalată (3-3, 4-4), însă a câştigat primul set cu 6-4, încheind cu break. Ana Bogdan a dominat şi actul secund, în care a avut 4-1 şi 5-2. Rusoaica a revenit şi a servit pentru a egala la 5-5, însă românca a tranşat disputa cu un break.
Pavliucenkova câştigase toate cele trei confruntări anterioare cu Ana Bogdan, fără ca românca să ia mai mult de două ghemuri pe set.
Ana Bogdan, care a egalat cel mai bun rezultat al său la Roland Garros (2021), şi-a asigurat un cec de 158.000 de euro şi 130 de puncte WTA, iar în turul al treilea o va înfrunta pe ucraineanca Elina Svitolina (29 ani, 19 WTA), victorioasă în faţa franţuzoaicei Diane Parry cu 6-4, 7-6 (7/3).
Singurul meci dintre Ana Bogdan şi Elina Svitolina s-a jucat în aprilie în Billie Jean King Cup, românca impunându-se în Florida cu 6-4, 4-6, 6-3.