Vineri, 05 Iunie 2026

Ashleigh Barty a câștigat Roland Garros 2019

de Cuget Liber Sâmbătă, 08 Iunie 2019 343 < 1 min citire
Ashleigh Barty a câștigat Roland Garros 2019
Jucătoarea australiană de tenis Ashleigh Barty, locul 8 WTA și favorită nr. 8, a câștigat sâmbătă finala feminină a turneului de la Roland Garros, al doilea de Mare Șlem al anului, după ce a dispus în două seturi, 6-1, 6-3, de cehoaica Marketa Vondrousova (38 WTA).
Anul trecut, Ashleigh Barty declara că "fiecare săptămână pe zgură este o săptămână mai aproape de iarbă", dar jocul ei a crescut incredibil în 12 luni și iat-o anul acesta câștigând primul ei titlu de Mare Șlem tocmai la Roland Garros, pe suprafața care îi era cel mai puțin familiară.
Barty, care a jucat în premieră într-o finală de grand slam la simplu, a învins-o în ultimul act pe sportiva cehă Marketa Vondrousova, numărul 38 mondial, scor 6-1, 6-3. Finala a durat o oră și zece minute.
Sursa: romaniatv.net
Taguri
Articolul anterior Marius Copil a ratat calificarea în finala turneului challenger de la Surbiton
Articolul următor Doliu în Marina Militară Română. A murit un cunoscut amiral

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Sport

Ultima oră

Titlurile zilei