Atletism / Sportivii români îşi corectează recordurile personale în reuniuni internaţionale

de Sorin MIHALACHE Luni, 30 Ianuarie 2023 10259
Cu o încercare care a măsurat 7,73 m, atletul român Gabriel Bitan s-a clasat pe prima poziție în proba de săritura în lungime din cadrul „World Indoor Tour”, reuniune desfăşurată în Anglia, la Manchester.
Mihai Dringo a trecut al treilea, la egalitate, linia de sosire la 400 m (47,43), în timp ce Claudia Prisecaru a fost a patra, la 3.000 m (9:09,80), îmbunătățindu-și astfel recordul personal, informează Federaţia Română de Atletism.
La Praga (Cehia), în altă întrecere din circuitul „World Indoor Tour”, Rareș Toader s-a clasat pe locul patru la greutate, cu 20,44 m, cea mai bună performanță personală a sezonului. Prima poziție i-a revenit cehului Tomas Stanek, cu 21,69 m.
Iar în cadrul meeting-ului internaţional de sală de la Valencia (Spania), Cristian Voicu, component al lotului olimpic de tineret, a câștigat cursa de 800 m, fiind cronometrat în 1:48,77, cea mai bună performanță personală.