Centrul naționalei de handbal feminin a României și al echipei Gyor, Aurelia Brădeanu, a anunțat, ieri, că este însărcinată și, pentru moment, își va întrerupe activitatea sportivă atât la formația tricoloră, cât și la clubul maghiar, a declarat selecționerul Radu Voina.
- Publicitate -
"Aurelia m-a sunat dimineață (n.r. - ieri) și mi-a spus că e însărcinată și că nu mai poate juca la națională. Nu am putut decât să o felicit și să-i doresc celui mic care va veni să fie sănătos. Pentru națională, orice pierdere este grea. În lotul Aureliei, am chemat-o pe Oana Șoit", a explicat Voina.
Aurelia Brădeanu este cea de-a doua handbalistă care va lipsi de la Campionatul European 2008, după ce Ionela Gâlcă Stanca și-a anunțat retragerea din prima reprezentativă. Înaintea turneului final din Macedonia, selecționata tricoloră va participa, la Cluj, la Trofeul Carpați.