Punct final al turneului de baschet FIBA 3x3 U23 World Cup 2022, competiţie desfăşurată la Circul Metropolitan din Bucureşti.
- Publicitate -
Naţionala feminină a Franţei a intrat în posesia titlului mondial după ce a trecut în finală de selecţionata similară a Statelor Unite ale Americii, cu scorul de 21-18, în vreme ce naţionala masculină a Poloniei a obţinut trofeul mondial la capătul unei finale de infarct câştigată în faţa Serbiei, scor 21-20.
La festivitatea de premiere, Anna Ndjock (Franţa) şi Mateusz Szlachetka (Polonia) au primit trofeele MVP, informează Federaţia Română de Baschet.
În clasamentele finale, echipele României s-au clasat pe locul 11 în turneul feminin mondial, respectiv pe locul 13 în turneul masculin.
Foto: Federaţia Română de Baschet / frbaschet.ro