Bulgarul Vladimir Koev a câștigat Turul ciclist al României (galerie foto)

de Marian BOCAI Luni, 14 Iunie 2010 341
Ediția 47-a a Turului ciclist al României, care s-a încheiat sâmbătă, la Constanța, a fost câștigată de bulgarul Vladimir Koev (31 de ani), de la echipa Hemus 1896 Vivelo, care, în cele șapte runde ale întrecerii, a totalizat timpul de 29 ore, nouă minute și 28 de secunde. Koev a fost urmat în ierarhia finală de italianul Bruno Rizzi (Tușnad Cycling Team Miercurea Ciuc) și de grecul Ioannis Tamouridis (SP Tablewere). Cel mai bine clasat român, pe poziția a 11-a, a fost Alexandru Ciocan (Dinamo București) Ultima etapă s-a desfășurat sâmbătă, pe traseul Slobozia - Giurgeni - Hârșova - Constanța (154 km) și i-a revenit rutierului german Henrich Berger (Mazicon), cronometrat în trei ore, 46 de minute și 28 de secunde. Koev a trecut linia de sosire de pe b-dul Tomis, de la Sala Sporturilor, odată cu plutonul, primind același timp cu Berger.