Sâmbătă, la Iași, Politehnica - FC Farul 1-1 (0-0) Ce debut pentru Chigou!

de Marian BOCAI Luni, 03 Septembrie 2007 597
La primul său meci oficial pentru Farul, camerunezul Daniel Chigou a fost folosit titular de antrenorul Constantin Gache și a reușit să deschidă scorul! Golul lui Danile-a adus "rechinilor" un punct, primul în deplasare în acest campionat. Farul a obținut primul rezultat pozitiv în deplasare în acest campionat, remizând, 1-1, sâmbătă, la Iași. A fost un joc reușit al "rechinilor", care au confirmat creșterea de formă din ultima perioadă. Oaspeții nu au pierdut, dar, pe de altă parte, au și regretul că nu au obținut victoria, pentru că au avut mult mai multe ocazii decât Poli, atât la 0-0, cât și la 1-1, iar ieșenii au egalat printr-un gol norocos. Fariștii au avut posesie, au combinat bine, s-au apărat cu exactitate, iar, în față, mingicarului Gerlem i s-a alăturat cu succes Dani Chigou. La primul joc pentru Farul, camerunezul a început titular și și-a făcut datoria. S-a înțeles bine cu Gerlem și a deschis scorul. În prima repriză, excelentul joc de pase al Farului, cursiv, cu combinații rapide, din prima și precise, a ținut-o la respect pe Poli. Mai mult, oaspeții au avut și cele mai mari ocazii. După pauză, Ionuț Popa a făcut mai multe schimbări și mutări în teren, Poli arătându-se mai periculoasă, însă, mai mult de un gol, prin care a egalat, nu a reușit. Dacă Gache a fost inspirat cu mutarea "Chigou", și lui Popa i-a ieșit cu Radu Ciobanu (urcat la mijloc), care a fost la originea golului norocos al ieșenilor. La 1-1, Farul s-a închis bine în defensivă și a replicat în special pe contraatac, unde Gerlem, secondat de Chigou, Todoran sau Voiculeț, a făcut legea, cu multe faze spectaculoase. Astfel jucând, puțin a lipsit ca "rechinii" să nu și câștige, având în vedere că au ratat ceva ocazii, în ultimul sfert de oră.