CS Tomis - CSM Sf. Gheorghe 32-28, în Liga Națională de handbal feminin Chin până în ultima secundă

de Sorin MIHALACHE Sâmbătă, 24 Mai 2008 391
Echipa de handbal feminin CS Tomis Constanța a încheiat cu o victorie chinuită ediția 2007 / 2008 a Ligii Naționale, 32-28 (18-16), vineri, în Sala Sporturilor, cu modesta CSM Sfântu Gheorghe. Etapa a 26-a, ultima de campionat, era cât pe ce să furnizeze marea surpriză. CS Tomis s-a chinuit mult până a depășit pe CSM Sf. Gheorghe, echipă fără niciun punct la activ. Constănțencele antrenate de Lucian Râșniță și Ion Pușcașu au abordat partida relaxate, cu gândul la vacanță, iar oaspetele au profitat și au dominat repriza întâi, în care au avut chiar și trei goluri avans. Cu doar câteva zeci de secunde înainte de pauză, Tomisul a preluat conducerea, dar acest lucru s-a datorat în special intervențiilor salvatoare ale Doinei Avram, revenită după o lungă perioadă între buturi. Haosul a continuat și în repriza secundă, CSM a egalat la 22, dar nu a avut forța de a menține rezultatul. Cu siguranță, dacă adversarul era altul, Tomisul ar fi încasat o bătută zdravănă. În final, constănțencele s-au impus cu 32-28, victorie palidă într-un anonimat total. Pentru CS Tomis, au marcat Georgeta Grigore (12), Alexandra Iovănescu (6), Ionela Drilea Topa (5), Loredana Mateescu, Dorina Jerebie (câte 3), Mihaela Pârâianu, Diana Druțu și Andreea Dospin (câte 1). A arbitrat cu ezitări brigada buzoiană Voicu / Băducu. Alte rezultate ale rundei: U Cluj - Oțelul Galați 37-31, HCM Baia Mare - Oltchim Rm. Vâlcea 22-41. Partida Rulmentul Brașov - HCM Buzău se va disputa pe 29 mai, în timp ce întâlnirile HC Zalău - Cetate Deva și HCM Roman - Rapid București sunt programate sâmbătă, 24 mai. Derby-ul Oltchim - Rulmentul, restanță din etapa a 25-a, meci care va decide campioana, se va juca luni, 26 mai.