Condusă cu 3-0, Metalul a bătut Steaua cu 5-3 și s-a calificat în semifinale

de Marian BOCAI Vineri, 28 Mai 2010 1767
Metalul Constanța a reușit un meci senzațional, ieri, în ultima reprezentație la faza de zonă de la Constanța a Campionatului Național de juniori A (născuți după 1 ianuarie 1991). Constănțenii au întâlnit Steaua și doar un succes le asigura calificarea în semifinalele întrecerii. Steaua obținea calificarea și la egal. Având în componență și jucători de la Steaua II, printre care Matei, echipa din Ghencea a condus cu 3-0 în minutul 15 și meciul părea jucat. Metalul a revenit însă incredibil, ducând scorul la 5-3, după ce Steaua a ratat un penalty când conducea cu 3-2! În final, a fost 5-4 pentru Metalul, bucureștenii reducând din diferență, tot din penalty, în prelungirile meciului. Metalul se califică astfel în semifinale, unde va întâlni ACU Arad, în dublă manșă (30 mai turul - la Constanța / 3 iunie returul). "Clubul nostru a înregistrat o performanță de excepție, extrem de importantă în condițiile în care avem o istorie destul de scurtă. A fost un meci de vis", a declarat Marcel Lică, președintele Metalului, echipă care a avut punctaj maxim la zonă, trei victorii din trei meciuri. Și echipa Viitorului Constanța s-a calificat în semifinale, unde o va întâlni pe CFR Cluj (30 mai / 3 iunie, primul meci tot la Constanța). Formația lui Hagi a dominat categoric zona de la Constanța, pe care a încheiat-o, ieri, cu o altă victorie la scor, 4-0 (Marinkovic 14, 31, Cârstocea 45, Roman 83) cu Juventus București. Și Viitorul a înregistrat numai victorii la zonă, iar pentru a ajunge în semifinale avea nevoie ieri doar de un egal.