Vineri, 05 Iunie 2026

Divizia Națională de rugby - seniori CS Năvodari, de neoprit: s-a impus și la Galați!

de Sorin MIHALACHE Marţi, 06 Mai 2014 464 1 min citire
CS Năvodari, de neoprit: s-a impus și la Galați!
CS Năvodari a obținut cel de-al treilea succes consecutiv în actuala ediție a Diviziei Naționale de rugby - seniori. După victoriile de la Suceava și de pe propriul teren, cu CSU AV Arad, echipa antrenată de Cornel Suciu a câștigat, scor  21-10, și meciul de la Galați, con-tând pentru etapa a cincea. 
Gazdele au marcat primele, din-tr-o lovitură de penalitate, 3-0, iar Trandafir a izbutit egalarea din același procedeu. Rezultatul de 3-3 s-a menținut până aproape de finalul primei reprize, atunci când, într-un interval de numai un minut, Trandafir a punctat dintr-o penalitate, 3-6, iar Perju a marcat primul eseu al partidei, transformarea venind tot din piciorul lui Trandafir, 3-13. 
În debutul reprizei secundă, RCM Galați a pus mai multă presiune și a împins jocul în 22-ul dobrogenilor, reușind să modifice lucrurile și pe tabelă, 10-13 în min. 58, grație unui eseu transformat. Năvodariul a răspuns prompt, prin eseul lui Bejan (netransformat), 10-18, și lovitura de penalitate a lui Trandafir, 10-21, aceasta din urmă transformată într-un moment în care oaspeții evoluau în inferioritate numerică, provocată de cartonașul galben primit de Comănici. 
Așadar, victorie (fără punct bonus ofensiv) pentru CS Năvodari, care urcă pe locul doi în clasament. 
Iată și celelalte rezultate ale rundei: CSM Bucovina Suceava - CS Știința Petroșani 20-7, CSU AV Arad - Poli Iași 0-45. 
Etapa viitoare (sâmbătă, 10 mai), CS Năvodari stă. 
Taguri
Articolul anterior Derby-ul HCM Constanța - Știința Bacău se joacă mâine
Articolul următor Simona Halep staționează pe locul 5 WTA

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Sport

Ultima oră

Titlurile zilei