Divizia Naţională de Seniori la rugby CS Năvodari, victorie fără punct bonus în deplasarea de la Arad

de Sorin MIHALACHE Luni, 14 Iunie 2021 418
Turul Diviziei Naţionale de Seniori la rugby s-a încheiat odată cu disputarea partidelor din etapa a noua, o rundă favorabilă echipelor vizitatoare.
Cu doar trei încercări reuşite, CS Năvodari s-a impus destul de greu, cu scorul de 17-11, pe terenul celor de la CSU AV Arad, lăsând gazdelor punctul bonus defensiv. Victoria constănţenilor s-a conturat în repriza secundă, la pauză Aradul conducând cu 8-5.
Pentru CS Năvodari (antrenori Cristian Husea, Cornel Suciu şi Virgil Năstase), au marcat: Codrin Bercu, Onal Agiacai, Marian Niţă (câte un eseu) şi Cristian Văcaru (o transformare).
Iată şi rezultatele înregistrate în celelalte partide ale rundei: RC Gura Humorului - RC Bârlad 23-25, CSM Bucovina Suceava - CSM Galaţi 8-70, CSU Alba Iulia - Ştiinţa Petroşani 8-67.
Liderul la zi al clasamentului este Ştiinţa Petroşani (35 puncte), urmată de RC Bârlad (33 p) şi CS Năvodari (28 p).
Campionatul se întrerupe, partidele Diviziei Naţionale de Seniori urmând a fi reluate la toamnă.