Ieri, la Constanța, CVM Tomis - Metallurg Zhlobin 3-1 Cum au ratat 3-0!

de Marian BOCAI Vineri, 13 Februarie 2009 697
Voleibaliștii de la Tomis au câștigat turul sferturilor Challenge Cup, dar au cedat un set, ratând la mustață victoria la zero. CVM Tomis Constanța s-a impus cu 3-1 în fața echipei Metallurg Zhlobin, din Belarus, aseară, în Sala Sporturilor din Constanța, în manșa tur a sferturilor de finală din GM Capital Challenge Cup. Constănțenii au condus cu 2-0 și au avut patru mingi de meci în setul trei, pe care l-au pierdut însă, câștigând apoi cu 3-1, după 72 de minute de joc. Tomis a câștigat primul set cu 25-19, în 18 minute, după ce a condus și la opt puncte diferență (16-8, 19-11). Metallurg nu s-a apropiat la unul, două puncte decât în startul setului. Setul secund a durat 15 minute și le-a revenit gazdelor cu 25-14, Tomis desprinzându-se după 13-10 la 19-11, diferență care a crescut apoi și la 11 puncte (24-13). 2-0 pentru Tomis și constănțenii sperau să rezolve rapid meciul, cu 3-0, pentru a elimina emoțiile în retur. Setul a fost însă mult mai echilibrat, Tomis nedesprinzându-se la mai mult de trei puncte, dar a ajuns apoi la 24-20 și avea patru mingi de meci. Metallurg a recuperat însă spectaculos, a egalat, a trecut chiar în avantaj (25-24, 26-25) și s-a impus cu 27-25, după 22 minute de joc. CVM Tomis a câștigat însă cu 3-1 (25-17 în setul patru, 17 minute), după ce s-a desprins la 5-0 în debut, diferență ce a fost decisivă. În memoria lui Marian Cozma La începutul partidei, s-a ținut un moment de reculegere în memoria lui Marian Cozma, iar pe parcursul meciului, galeria constănțeană a scandat de mai multe ori "Marian Cozma!", "Te vom iubi mereu!" și "Păsărilă!". Pe tabela de marcaj au fost afi-șate și imagini cu fostul hand-balist. Câștigătorii tombolei Premiile de la tombola organizată de CVM Tomis au fost câștigate de Daniel Moraru, Ion Militaru (câte o cină romantică, alături de partenere, de Valentine’s Day) și Albert Nedelcu (un week-end la Tușnad).