Constănțeni remarcați la Cupa Tyr de la Pitești Cum au scos "delfinii" medalii din piscină

de Sorin MIHALACHE Marţi, 15 Noiembrie 2011 564
Tinerii sportivi de la Delphin Înot Club Constanța au obținut rezultate foarte bune la concursul național Cupa Tyr 2011, reuniune nautică desfășurată, timp de două zile, la Pitești. La categoria de vârstă 8 ani, Vlad Rogoveanu a cucerit două titluri de campion, în probele de 50 m liber și 50 m spate, iar Alexia Bratosin a terminat pe poziția secundă în finalele la 50 m liber și 50 m spate. La secțiunea 10 ani, Alexandra Niculae și-a trecut în cont două medalii de argint, la 50 m fluture și 50 m bras, și una de bronz, la 50 m spate. Alți doi "delfini" au concurat în finale, la categoria 8 ani, dar nu au prins podiumul. Luana Boicenco a fost a patra la 50 m spate, iar Andrei Dorneanu s-a clasat pe locul VII la 50 m liber. În clasamentul individual pe puncte, întocmit pe categorii de vârstă, Vlad Rogoveanu a câștigat locul I și Cupa Tyr, cu un total de 18 puncte, în timp ce Alexia Bratosin (14 p) și Alexandra Niculae (20 p) au ocupat pozițiile secunde. "A fost un concurs foarte puternic, la startul căruia s-au aliniat sportivi din multe cluburi din România. La final, s-au acordat medalii și diplome pentru ocupanții locurilor de pe podium și diplome pentru cei de pe locurile 4-8. De asemenea, copiii au primit multe alte premii din partea sponsorilor", a declarat, pentru "Cuget Liber", antrenorul emerit Aurel Șeicaru, cel care conduce Delphin Înot Club.