Campionatul Naţional de baschet juniori U19 Două victorii din trei meciuri pentru CSM Constanţa în turneul de la Oradea

de Sorin MIHALACHE Miercuri, 16 Noiembrie 2022 157
Echipa masculină de baschet juniori U19 CSM Constanţa a încheiat cu două victorii din trei meciuri turneul de la Oradea, contând pentru Grupa a 4-a a Campionatului Naţional.
Tinerii baschetbalişti constănţeni, antrenaţi de George Mircioi şi Vladimir Mihai, au debutat cu dreptul, graţie unui prim sfert excelent în meciul cu CS Agronomia Bucureşti, scor 81-73 (28-13, 16-18, 20-20, 17-22). A urmat o victorie categorică în duelul cu Solaris Sporting Club Ploieşti, scor 86-39 (24-9, 16-8, 34-7, 12-12), pentru ca, în ultima partidă, LPS Bihorul CSM Oradea să se impună în faţa CSM-ului cu scorul de 92-69.
Antrenorii echipei constănţene au avut la dispoziţie următorii jucători: Dobre, Drăghici, Rădulescu, Costache, Mureşanu, Mihai, Began, Roibu, Ignat şi Guţan.
„Dublă de foc” şi pentru echipa feminină de baschet junioare U16 CSM Constanţa U16 în Campionatul Naţional, în care adversară i-a fost Sportul Studenţesc.
La sala de jocuri a Complexului Sportiv „Tomis” din strada Flămânda, formaţia antrenată de Alina Şerban a câştigat primul meci la o diferenţă de un punct, 53-52, ca mai apoi, în revanşă, să cedeze la limită, după o repriză de prelungiri, scor 62-66.
Pentru CSM Constanţa U16, au evoluat: Carp, Marin, Cain, Ercuţă, Tiron, Bou-Chedid, Teja, Macovei, Dascălu, Neamţu, Şerban şi Guţă.