European Rugby Challenge Cup. Florin Vlaicu, unicul marcator al Lupilor în eșecul de la Paris

de Sorin MIHALACHE Luni, 19 Ianuarie 2015 189
Selecționata Lupii București a pierdut fără drept de apel, scor 12-47 (12-14), partida cu Stade Francais, susținută, sâmbătă, pe stadionul "Jean Bouin" din Paris, contând pentru Grupa a treia a European Rugby Challenge Cup.

"Lupii" au făcut o primă repriză bună, au condus cu 3-0 și puțin a lipsit să intre la cabine în avantaj, dar Florin Vlaicu (RCJ Farul Constanța) a irosit o lovitură de penalitate în minutul 40. Partea a doua a fost dominată autoritar de echipa gazdă, care a reușit patru eseuri; de partea cealaltă, românii nu au mai marcat niciun punct!

Pentru "lupi", puncte pe tabelă a pus doar Vlaicu, din patru lovituri de penalitate.

Lupii București: 15. Stătulescu, 14. Ioniță, 13. Dascălu, 12. Gal (cpt.), 11. Botezatu, 10. Vlaicu, 9. Surugiu, 1. Tamba, 2. Turashvili, 3. Bădălicescu, 4. Neacșu, 5. Tatu, 6. Van Heerden, 7. Ene, 8. Ailenei. Rezerve: 16. Oancea, 17. Vasiliu, 18. Pristaviță, 19. Ageacai, 20. Dico, 21. Diaconescu, 22. Apostol, 23. Neagu.