Vineri, 05 Iunie 2026

Farul 1996 a pierdut la penalty-uri finala Naționalelor

de Marian BOCAI Marţi, 23 Iunie 2009 448 < 1 min citire
Grupa 1996 a FC Farul a pierdut dramatic, aseară, finala Campionatului Național, jucată contra lui FC Bihor, la Mogoșoaia. După două reprize a câte 30 de minute, încheiate la egalitate, 1-1 (cea care a deschis scorul a fost Farul, în minutul 5, prin Cezar Vâjlănescu), s-a trecut la loviturile de departajare, unde șansa le-a surâs bihorenilor.
"Chiar dacă am pierdut, am făcut o figură extraordinară. Jocul copiilor a fost remarcat de toți federalii prezenți la finală. Băieții trebuie felicitați pentru ce au realizat în acest campionat. Încercăm să luăm titlul la anul", a declarat, pentru "Cuget Liber", antrenorul Farul 1996, Mihai Turcu, ajutat ieri de pe bancă de Dumitru Antonescu.
Echipa constănțeană a fost: Dragnea - Gavrilă, Marcu, Iacob, Cioacă - Regep, Erdal, Vanghele (min. 50, Nedelcu), Curte - R. Văjlănescu, C. Vâjlănescu.
La meci a asistat și întreaga conducere executivă a Farului. Pe tot parcursul partidei a plouat torențial.
Tot ieri, la Techirghiol, Farul 1994 (antrenor, Ion Constantinescu) s-a calificat la faza semifinală a Naționalelor, după două victorii zdrobitoare: 11-1 cu CF Brăila și 18-0 (ieri) cu FC Oltenița.
Taguri
Articolul anterior Sorana Cârstea și Raluca Olaru, în turul secund la Wimbledon
Articolul următor Magicienii Mydas și MX scot apă din bancnota de 10 lei

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Sport

Ultima oră

Titlurile zilei