FCV Farul a pierdut amicalul cu Panetolikos. Golul de onoare, marcat pe final

de Sorin MIHALACHE Luni, 28 Noiembrie 2022 250
FCV Farul a fost învinsă, cu scorul de 1-2 (0-1), de Panetolikos, într-o partidă amicală disputată pe stadionul „Central” al Academiei Hagi de la Ovidiu. Pentru „marinari”, a fost un bun prilej de verificare înaintea ultimelor patru partide oficiale din acest an - trei în Superligă şi una în Cupa României.
Managerul tehnic al Farului, Gheorghe Hagi, nu a putut miza pe trei dintre jucătorii de bază, Alibec, Munteanu şi Nedelcu, toţi cu probleme medicale, în timp ce Benzar a revenit după o lungă perioadă cauzată tot de o accidentare.
De partea cealaltă, Panetolikos, ocupantă a locului şapte în clasamentul primei ligi din Grecia, a sosit pe litoral cu întreg lotul, alcătuit din jucători cu multă experienţă. Grecii au deschis scorul în minutul 16, prin Malis, şi şi-au dublat avantajul în debutul reprizei secunde (gol Pedro, min. 49), Moldoveanu reuşind pe final golul de onoare al Farului, în minutul 80.
Farul: Buzbuchi (min. 46, Aioani), Benzar (min. 46, Sîrbu; min. 82, Banu), Larie (min. 82, Bîrzu), M. Popescu (min. 82, Duţu), Kiki (min. 46, Borza), Artean (min. 82, Martinovic), Băluţă (min. 46, Doukoure), Casap (min. 46, Grameni), Torje (min. 46, Mazilu; min. 82, Cojocaru), Morar (min. 46, Moldoveanu), Sali (min. 46, Pitu; min. 82, Stoian).
La două zile distanţă după remiza de pe terenul Dunării Călărași (1-1), Farul II a susţinut, pe teren propriu, partida cu CS Amara, din cadrul etapei a 14-a a Ligii a III-a la fotbal, Seria a III-a.
A fost un veritabil galop de sănătate pentru echipa constănţeană, care s-a impus cu scorul de 14-0 (4-0). Au marcat: Ionuţ Cojocaru (min. 1, 23, 64, 72, 81), Valentin Dumitrache (min. 33, 56, 69, 70), Andrei Vîlea (min. 44), Constantin Grameni (min. 75, 78), Alexandru Stoian (min. 85, 87).
Farul II (antrenori Sorin Rădoi, Marius Axinciuc): Muşat, Mboko (min. 73, Calu), Bîrzu (min. 61, Sîrbu), Chiper, Răduţă (min. 61, Borza), R. Ion, Iorga, Dumitrache, Mazilu (min. 61, Grameni), Cojocaru, Vîlea (min. 61, Stoian).
Iată şi rezultatele înregistrate în celelalte partide ale rundei: Agricola Borcea - Gloria Albeşti 1-3, FC Voluntari II - Gloria Băneasa 0-3, Recolta Gh. Doja - CS Afumaţi 1-2, Înainte Modelu - Dunărea Călăraşi 0-0.
În clasament, lideră este CS Afumaţi (33 puncte), urmată, în ordine, de Gloria Albeşti (28 p), Farul II (24 p), Recolta Gh. Doja (21 p), Înainte Modelu (21 p) şi Gloria Băneasa (19 p).