CS Tomis - SCM Craiova 32-22, în Liga Națională de handbal feminin Fete care merită o soartă mai bună

de Sorin MIHALACHE Joi, 20 Ianuarie 2011 645
După două jocuri mai puțin reușite, echipa de handbal feminin CS Tomis Constanța a înregistrat, aseară, la Sala Sporturilor, prima victorie din acest an: 32-22 (16-11) cu SCM Craiova, într-o partidă contând pentru etapa a 12-a a Ligii Naționale. Handbalistele de la CS Tomis au demonstrat, aseară, în meciul cu SCM Craiova, că ar merita o soartă mult mai bună decât cea actuală. Deși cu buzunarele goale, fetele antrenate de Ion Pușcașu au evoluat cu o ambiție extraordinară, de parcă ar fi jucat finala Ligii Campionilor. Sau poate ultima reprezentație în fața propriilor suporteri… Cert este că Tomisul a făcut un meci excelent, aflându-se la conducerea ostilităților din primul până în ultimul minut. Practic, niciun moment nu s-a pus problema învingătoarei. Având-o între buturi pe Mihaela Smedescu în formă maximă, formația constănțeană s-a desprins la șase goluri în prima repriză, 14-8, oaspetele reducând puțin din diferență pe final, 16-11. După pauză, spectacolul a fost total, vioara întâi fiind Cristina Zamfir, autoare a 11 goluri. Inter stânga cu potențial uriaș, cu talie, orientare în teren și aruncare puternică, handbalista de 21 de ani este privită drept marea speranță pentru națională. Nu trebuie să fii mare specialist în handbal pentru a realiza că, dacă îi asiguri condiții corespunzătoare de pregătire (în principal fizică), alimentație, medicație și salariu motivant, în 2-3 ani, Cristina Zamfir va ajunge a doua Cristina Neagu. Din păcate, Zamfir și-a depus memoriu la FRH, pentru a deveni jucătoare liberă de contract… Dar, asupra acestui subiect vom reveni! Se mențin pe locul patru Așadar, victorie pentru CS Tomis, la zece goluri diferență, 32-22. Pentru Constanța, au marcat C. Zamfir (11), Aneta Barcan (7), Andreea Tîlvîc (6), Nicoleta Rusu (3), Andreea Dincu (2), Georgeta Grigore, Diana Pătru și Oana Cîrstea (câte 1). În urma acestui succes, CS Tomis se menține pe locul patru în clasament, cu 16 puncte. Celelalte rezultate ale rundei: Universitatea Cluj - CSM București 36-26, Rulmentul Brașov - HCM Știința Baia Mare 26-24, Cetate Deva - HCM Roman 25-31, Universitatea Reșița - HC Zalău 27-31, HCM Buzău - HC Dunărea Brăila 21-21. Meciul dintre Oltchim Râmnicu Vâlcea și HC Oțelul Galați se joacă astăzi, de la ora 17.00, în direct la Digi Sport. Etapa viitoare, ultima a turului, (duminică, 23 ianuarie), CS Tomis va întâlni, în deplasare, pe HC Dunărea Brăila.