Filip Cristian Jianu, evoluţie curajoasă în turneul challenger de la Milano

de Sorin MIHALACHE Joi, 27 Iunie 2024 167
Tenismenul român Filip Cristian Jianu (22 ani, 276 ATP) s-a calificat în optimile de finală ale turneului challenger de la Milano (Italia), competiţie în care organizatorii oferă premii în valoare totală de 74.825 de euro, după ce l-a învins pe spaniolul Javier Barranco Cosano (25 ani, 250 ATP), în minimum de seturi, scor 6-3, 7-6 (7).
Jianu s-a impus în faţa ibericului după două ore şi 22 de minute de joc efectiv, însă meciul s-a desfăşurat pe durata a două zile, fiind întrerupt la scorul de 3-3.
Jianu este acum la egalitate cu Barranco Cosano, care s-a impus în primul lor duel, în 2021, la Antalya, în sferturi, cu 6-1, 4-6, 6-4.
Filip Jianu şi-a asigurat un cec de 1.200 de euro şi 6 puncte ATP, iar în optimi îl înfruntă pe italianul Marco Cecchinato (365 ATP).