Fotbal, Liga Campionilor / Rangers, surclasată la Amsterdam, după o primă repriză de coşmar

de Sorin MIHALACHE Joi, 08 Septembrie 2022 138
Goluri multe în partidele disputate, miercuri seară, în prima etapă a grupelor Ligii Campionilor la fotbal.
Glasgow Rangers, echipă la care este legitimat Ianis Hagi, a suferit un eşec sever, 0-4 la Amsterdam (olandezii conduceau deja cu 3-0 în minutul 33!), o înfrângere surprinzătoare prin proporţiile scorului, 1-4, fiind trăită şi de Liverpool, în deplasarea de la Napoli.
Iată rezultatele înregistrate:
Grupa A
Ajax Amsterdam - Glasgow Rangers 4-0
Au marcat: Edson Alvarez 17, Steven Berghuis 32, Mohammed Kudus 33, Steven Bergwijn 80.
SSC Napoli - Liverpool FC 4-1
Au marcat: Piotr Zielinski 5 - penalty, 47, Andre Zambo Anguissa 31, Giovanni Simeone 44, respectiv Luis Diaz 49.
Victor Osimhen (Napoli) a ratat un penalty în min. 18.
Grupa B
Atletico Madrid - FC Porto 2-1
Au marcat: Mario Hermoso 90+2, Antoine Griezmann 90+11, respectiv Mateus Uribe 90+5 - penalty.
FC Bruges - Bayer Leverkusen 1-0
A marcat: Abakar Sylla 42.
Grupa C
FC Barcelona - Viktoria Plzen 5-1
Au marcat: Franck Kessie 13, Robert Lewandowski 34, 45+3, 67, Ferran Torres 71, respectiv Jan Sykora 44.
Inter Milano - Bayern Munchen 0-2
Au marcat: Leroy Sane 25, Danilo D'Ambrosio (autogol) 66.