de Mircea GHIȚĂ Vineri, 21 Iunie 2024 3377
Mai sunt câteva minute până la startul meciului demonstrativ dintre FC Farul Constanța 2001 și SSC Farul Constanța 2016.

Este un eveniment organizat în amintirea celebrei partide din 2001, atunci când FC Farul a trecut într-o dublă manșă de FCM Bacău și a promovat în 2001.

Fanii sunt așteptați în tribune în număr cât mai mare.

Florin Pătrașcu, căpitan SSC Farul

Ion Barbu, căpitan FC Farul Constanța și la SSC Farul Constanța

Farul 2001 conduce în aceste momente cu 1-0. A marcat Cristi Negru.

SSC Farul a egalat în aceste momente prin Alexandru Grigoraș. Scorul este 1-1.

Vasilică Cristocea a înscris cu o execuție de efect și a făcut 2-1 pentru Farul 2001.

La pauză scorul este 3-1 pentru Farul 2001. A înscris Stelian Carabaș.

La meci este prezent și primarul municipiului Constanța, Vergil Chițac și viceprimarul Ionuț Rusu.

SSC Farul a redus din diferență prin Vasi Șicu. Scorul este 3-2 pentru Farul 2001.

În aceste momente scorul este 3-3. A înscris pentru SSC Farul Ionuț Măgureanu.

Fanii constănțeni își încurajează echipa exact așa cum o făceau pe vremuri.

Este o atmosferă de sărbătoare.

Meciul s-a încheiat cu scorul de 3-3. La finalul partidei jucătorii celor două echipe au cântat împreună cu fanii constănțeni.
În aceste momente se dau autografe și se fac fotografii. A fost o sărbătoare alb-albastră exact ca pe vremuri.

Fotbaliștii care au evoluat astăzi au ajuns la "Repriza a Treia", asa cum este numită de obicei petrecerea de după meci. Atmosfera este una de prietenie, unii dintre ei nemaiîntâlnindu-se de foarte mulți ani. La petrecere este prezent și celebrul jurnalist Emil Hossu-Longin, cel care în 2001 a transmis imagini de aur din "infernul" de la Bacău.