Duminică, 07 Iunie 2026

Gheorghe Hagi, în topul marilor fotbaliști fără succes ca antrenori

de Cuget Liber Luni, 14 Septembrie 2009 317 < 1 min citire
Fostul internațional român Gheorghe Hagi a fost inclus în topul celor mai mari fotbaliști ai lumii care nu s-au descurcat și în cariera de antrenor, după ce tehnicianul a pregătit, printre alte echipe, naționala României și formațiile Steaua și Galatasaray.
Hagi face parte dintr-un top al marilor fotbaliști care nu au avut performanțe notabile și ca antrenori alcătuit de site-ul mirrorfootball.co.uk, în care mai sunt incluși, printre alții, argentinianul Diego Armando Maradona, francezul Michel Platini, olandezul Ruud Gullit, britanicul David Platt sau bulgarul Hristo Stoicikov.
Despre Hagi se amintește că este o legendă în România și a reușit să evolueze pentru cele două cluburi mari din Spania, Real Madrid și FC Barcelona. Legat de cariera de antrenor, sursa citată notează că Hagi nu a reușit să califice naționala României la turneul final al Campionatului Mondial din 2002 și a avut mandate groaznice pe băncile tehnice ale echipelor Bursaspor, FC Timișoara și Steaua.
Taguri
Articolul anterior O repriză la egalitate cu echipa campioană
Articolul următor Pacienții cu afecțiuni tiroidiene au IQ-ul mai scăzut

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Sport

Ultima oră

Titlurile zilei