Gimnastul român David Puicea, finalist la Campionatele Europene de la Rimini

de Sorin MIHALACHE Vineri, 26 Aprilie 2024 409
Gimnastul român David Puicea s-a calificat în finala la sărituri în întrecerea juniorilor la Campionatele Europene de la Rimini (Italia). Cu o medie de 13.816 (13.800/13.833), David a fost pe locul cinci în calificări, după Sol Scott (Marea Britanie) - 14.400, Tommaso Brugnami (Italia) - 14.316, Jonas Danek (Cehia) - 14.033 şi Elias Jaffer (Germania) - 13.833.
În concursul pe echipe, România (David Puicea, Alexandru Ionescu şi Sebastian Torcică) a ocupat locul 20, cu un total de 212.962 puncte. Medaliile au fost câştigate de Marea Britanie, aur - 240.258 puncte, Italia, argint - 240.230 puncte şi Franţa, bronz - 238.796 puncte.
La individual, David Puicea s-a clasat pe locul 37, cu 73.232 p, Alexandru Ionescu pe 49, cu 70.264 p, iar Sebastian Torcică pe 51, cu 69.466 p.
Finalele pe aparate în competiţia juniorilor vor avea loc sâmbătă, 27 aprilie, de la ora 11.
La feminin, două gimnaste de la CSM Constanţa, Sabrina Voinea Maneca şi Andreea Preda, sunt cooptate în lotul care va reprezenta România la Campionatul European de la Rimini (Italia), programat în perioada 2-5 mai.
La ultima repetiţie importantă înaintea Jocurilor Olimpice de la Paris 2024, Sabrina Voinea Maneca (antrenată de mama ei, Camelia Voinea) îşi doreşte să lase o impresie cât mai bună şi să urce pe podium. Anul trecut, ea a câştigat medalia de bronz la sol, în cadrul Campionatului European din Turcia.
Ana Maria Bărbosu, Sabrina Voinea Maneca, Lilia Cosman, Amalia Ghigoarţă şi Mara Ceplinschi (CS Farul Constanţa) au fost nominalizate în lotul pentru Europene pe baza criteriilor de selecţie, în urma rezultatelor de la două competiţii, desfăşurate la Timişoara şi Izvorani. Rezerve sunt Amalia Puflea şi Andreea Preda.
Determinare, emoţii şi o competiţie maraton în prima zi a Cupei „Cetăţii” la gimnastică aerobică. La cea de-a 26-a ediţie a concursului organizat la Deva, participă peste 200 de gimnaşti de la 22 de cluburi şi lotul naţional de seniori, antrenat de Maria Fumea şi Mădălina Cioveie, iar Leonard Manta (CS Farul Constanţa) s-a impus la individual masculin.