Victorie cu Bosnia Sarajevo, dar să nu ne îmbătăm cu apă rece Hairi, să nu lași HCM-ul să se transforme în "delfin"!

de Sorin MIHALACHE Sâmbătă, 16 Octombrie 2010 1815
Ne-am bucurat cu toții joi seară, când HCM Constanța a obținut prima victorie din actuala stagiune a Ligii Campionilor: 26-25 cu HC Bosnia Sarajevo. Șampania a curs, euforia a trecut, iar acum trebuie să analizăm obiectiv greșelile din jocul HCM-ului, care au condus la un final de infarct. Pentru a ajunge într-adevăr o echipă mare, HCM are nevoie de constanță în joc. Exact acest amănunt i-a lipsit în meciul cu Bosnia Sarajevo. Campioana României a debutat cum nu se poate mai bine, conducând la jumătatea primei reprize cu 8-2, dar, inexplicabil, a urmat o perioadă de cădere. Adzic a comis inutil un fault dur, în condițiile în care adversarii erau amenințați cu joc pasiv, iar de la acea eliminare de două minute, a pornit degringolada - precipitarea din atac și dezorganizarea din apărare. În consecință, bosniacii au egalat, 12-12. Beneficiind de forma foarte bună a portarului Mihai Popescu și de viteza de rachetă cu reacție a extremei Laurențiu Toma, HCM a revenit din nou în avantaj pe tabelă, 16-12 la pauză, iar în repriza secundă, părea că i-a dat adversarului lovitura la bărbie, 22-15. Însă, echipa s-a clătinat din nou, nu s-a descurcat în fața apărării agresive, 4+2, Mureșan a aruncat de câteva ori nepregătit, portarul l-a "citit" pe Csepreghi, iar la Toma, omul cu procentaj de reușită de peste 80%, au ajuns puține mingi. Precipitarea pe ambele faze a permis formației din Sarajevo să egaleze din nou, 25-25, cu 30 de secunde înainte de final! Ce mică e distanța de la erou la "bestie"… Victoria a venit în urma unei aruncări inspirate a centrului Marius Stavrositu, care și-a asumat o responsabilitate imensă: vă imaginați că, dacă ar fi ratat, nu ar mai fi fost eroul zilei, ci "bestia" în care aruncă toți cu ouă stricate. Așadar, antrenorul Eden Hairi mai are mult de muncă la echipă. Salturile de "delfin" nu fac bine nimănui, poate doar suporterilor absolut neutri, care asistă impasibili la reprezentație. Tehnicianul trebuie să rezolve în primul rând această problemă delicată, a căderilor. Este inadmisibil ca o echipă de talia HCM-ului, cu jucători experimentați, valoroși, să tremure copios după ce a avut avantaj de șapte goluri. Accentul trebuie pus atât pe pregătirea psihologică pentru un meci cu asemenea încărcătură, dar și pe cea fizică, pentru că mâna și genunchii nu-ți mai tremură când știi că ai forță!