Un nou meci de mare luptă pierdut, din păcate, de HC Dobrogea Sud. După înfrângerile cu Potaissa Turda şi Steaua Bucureşti şi remiza cu CS Dinamo Bucureşti, echipa constănţeană a cedat, scor 27-29 (12-15), şi în faţa celor de la CS Minaur Baia Mare, într-o partidă disputată în deplasare, contând pentru etapa a 19-a a Ligii Naţionale de handbal masculin.
- Publicitate -
„Delfinii” au avut o evoluţie bună în primele 20 de minute ale fiecărei reprize, dar nu au reuşit să menţină ritmul până la final.
Minaur şi Constanţa au mers cap la cap până în minutul 23, când Komogorov a înscris pentru 10-10. Paradele lui Buzogany şi acţiunile rapide finalizate de Vujovic, Căbuţ şi Da Silva le-au permis băimărenilor să se desprindă, 13-10. Ecartul s-a mărit până la 15-11, dar Andrei a marcat din extremă şi a stabilit scorul la pauză, 15-12 pentru Minaur.
Startul părţii secunde a aparţinut în totalitate dobrogenilor. Constanţa a recuperat rapid handicapul de trei goluri şi a preluat chiar conducerea, 16-15, după un 7 metri transformat de Stankovic. Gazdele au echilibrat din nou disputa, 20-20, în minutul 45, şi au trecut în avantaj în ultimele 10 minute. La 25-23, arbitrii Ifrim şi Ilisei au dictat forţare la Komogorov, pe contraatacul Constanţei, o decizie controversată care a tăiat aripile jucătorilor antrenaţi de George Buricea. Andrei a menţinut speranţa cu câteva execuţii superbe de la semicerc, dar, de la 27-25, contraatacurile devastatoare ale extremelor Bera şi Cip au spulberat orice dubiu asupra rezultatului. S-a făcut 29-25, iar până la final, Constanţa nu a putut decât să reducă din diferenţă.
HC Dobrogea Sud: Vasile, Preda - Stankovic 8 goluri (4x7m), Andrei 6, Nikolic 3, Komogorov 3, Caba 3, Ilie 2, Chikovani 1, Susanu 1, Vegar, Stănescu.
XXX
În urma acestui nou eşec, HC Dobrogea Sud a coborât pe locul cinci în clasamentul Ligii Naţionale, cu 41 de puncte (19 jocuri), a ieşit definitiv din lupta pentru titlu şi riscă să nu prindă nici măcar o poziţie care să-i permită accesul în cupele europene.
Lideră este CS Dinamo Bucureşti (49 p, 18 j), urmată de AHC Potaissa Turda (48 p, 19 j), CS Minaur Baia Mare (43 p, 19 j) şi CSA Steaua Bucureşti (42 p, 17 j).
Alte rezultate ale rundei: CSM Bacău - CSM Alexandria 35-34, CSM Vaslui - CSU din Suceava 24-24, HC Buzău - CSM Bucureşti 32-26.
Etapa viitoare, duminică, 20 februarie, de la ora 18.00, la Sala Sporturilor, HC Dobrogea Sud va întâlni pe CSM Bacău.
Foto: Facebook / CS Minaur Baia Mare / Dragomir Ovidiu