Lecție de handbal oferită de HC Croația Zagreb, în Liga Campionilor HCM Constanța, măcelărită (23-33) la Sala Sporturilor

de Sorin MIHALACHE Vineri, 24 Septembrie 2010 728
HCM Constanța a suferit una dintre cele mai drastice înfrângeri, pe teren propriu, din istoria participărilor în cupele europene. Campioana României a fost călcată în picioare, aseară, de HC Croația Zagreb, oaspeții impunându-se cu scorul de 33-23. HCM Constanța a început cum nu se poate mai prost ediția 2010 / 2011 a Ligii Campionilor, croații din Zagreb administrându-i o corecție greu de digerat și, mai ales, de uitat. Meciul de aseară, de la Sala Sporturilor, cel dintâi al con-stănțenilor în Grupa D, a debutat sub semnul echilibrului, Toma modificând primul tabela, în min. 4. N-a fost decât un simplu foc de paie, pentru că oaspeții au preluat imediat inițiativa și condu-cerea, mărindu-și treptat avansul. Constanța a revenit în atac, dar n-a putut trece de apărarea croată, nereușind să înscrie nici în superioritate numerică, 6 contra 4. Jocul croaților a fost foarte dur, Gojun a văzut direct cartonaș roșu, pentru o intrare criminală la Csepreghi, și probabil că acest lucru i-a timorat pe oamenii lui Cvetkovic. HCM Constanța s-a târât până la pauză, făcând eforturi mari să rămână în meci. 15-9 pentru Zagreb a fost scorul după primele 30 de minute, dar dezastrul abia acum avea să înceapă. În repriza secundă, Constanța s-a prăbușit complet, iar Balic și compania au sancționat fiecare greșeală. Scorul a luat proporții, 23-15, 25-15, 33-21, pentru ca, în final, tabela să "înghețe" la 33-23 pentru HC Croația Zagreb. Suporterii au cerut demisia lui Cvetkovic O înfrângere surprinză-toare prin diferența mare de scor, dar sub așteptări a fost prestația HCM-ului, făcută KO în repriza a doua. Suporterii constănțeni nu s-au împăcat cu umilința și au cerut demisia antrenorului Jovica Cvetkovic, postul acestuia fiind din nou în pericol. Pentru HCM, au marcat Csepreghi (7), Mureșan (6), Toma, Sabou, Mocanu (câte 2), Onyejekwe, Schuch, Adzic și Angelovski (câte 1). Iată și rezultatele înregistrate în celelalte două partide din Grupa D a Ligii Campionilor: Real Ciudad - SG Flensburg 27-19, St. Petersburg - HC Bosnia Sarajevo 32-27. Etapa viitoare (2 octombrie), HCM Constanța va întâlni, în deplasare, pe SG Flensburg.