Liga Națională de handbal masculin, etapa a 17-a HCM s-a chinuit să învingă rezervele Bucovinei

de Sorin MIHALACHE Joi, 18 Februarie 2010 1306
Echipa de handbal masculin HCM Constanța s-a întrebuințat serios pentru a câștiga partida cu Bucovina Suceava, disputată în devans, ieri, la Sala Sporturilor, în cadrul etapei a 17-a a Ligii Naționale. Cum oaspeții au venit pe litoral fără antrenorul principal (Petru Ghervan) și fără mulți jucători de bază, menajați pentru meciurile din cupele europene, campioana României s-a crezut dinainte învingătoare, dar realitatea din teren a contrazis-o. La capătul primelor 30 de minute, tabela indica egalitate, 18-18, iar echilibrul s-a menținut până spre final, 32-31, în min. 53. Experiența constănțenilor a făcut diferența în ultimele șapte minute, HCM a marcat de patru ori, nu a primit niciun gol și a terminat învingătoare, scor 36-31. Pentru formația de la malul mării (antrenori, Zoran Kurteș și Eden Hairi), cele mai multe goluri le-au înscris Laurențiu Toma și Alexandru Csepreghi, fiecare câte 8. În urma acestui succes, HCM se menține pe primul loc în clasament, cu 30 de puncte. Celelalte meciuri ale rundei se vor desfășura după următorul program: HC Minaur Baia Mare - Pandurii Târgu Jiu (20 februarie, ora 13.00, în direct la Digi Sport), SCM Bra-șov - Poli Timișoara (21 februarie), CSM Satu Mare - HC Odorhei, Steaua București - U Cluj (ambele pe 24 februarie) și Dinamo Bucu-rești - Știința Bacău (25 februarie). v v v Pentru HCM Constanța, urmează o partidă mult mai dificilă, cea cu Pefaversa Valladolid (Spania), programată sâmbătă, 20 februarie, în deplasare, întâlnire contând pentru Grupa A a Ligii Campionilor.