HCM Baia Mare - CS Tomis 32-28, în Liga Națională de handbal feminin Incredibil: 11 înfrângeri consecutive!

de Sorin MIHALACHE Luni, 11 Aprilie 2011 1141
Echipa de handbal feminin CS Tomis Constanța a suferit, ieri, cea de-a 11-a (!!!) înfrângere consecutivă din actuala ediție a Ligii Naționale. Formația antrenată de Mihaela Pîrîianu a pierdut, cu scorul de 28-32, meciul din etapa a 23-a, de la Baia Mare, disputat în compania Științei HCM. La pauză, tabela indica egalitate, 15-15, însă gazdele au călcat accelerația în repriza a doua și Tomisul, care a deplasat doar 11 jucătoare (!), n-a mai putut ține ritmul. Celelalte rezultate ale run-dei: HC Oțelul Galați - SCM Craiova 36-18, HCM Roman - Rulmentul Brașov 30-24, HCM Buzău - Universitatea Cluj 29-39, HC Dunărea Brăila - Universitatea Reșita 33-29, CSM București - Cetate Deva 34-29 și HC Zalău - Oltchim Râmnicu Vâlcea 21-32. În clasament, CS Tomis își păstrează poziția a 10-a, grație celor 16 puncte câștigate în tur. Lideră este Oltchim (45 p), campioana fiind urmată, în ordine, de U Cluj (38 p), CSM București (34 p) și HC Zalău (29 p). Etapa viitoare (28 aprilie), CS Tomis va întâlni, pe teren propriu, pe HCM Buzău.