Vineri, 05 Iunie 2026

Înfrângere pentru echipa a doua a baschetbaliştilor de la CSM Constanţa

de Mircea GHIȚĂ Luni, 27 Noiembrie 2023 239 1 min citire
Înfrângere pentru echipa a doua a baschetbaliştilor de la CSM Constanţa
Baschetbaliștii CSM 2 Constanța au fost aproape de o revenire senzațională în ultimele secunde în meciul de acasă cu CSU Universitatea Cluj-Napoca, din etapa a 8-a a Ligii I.
Lideri neînvinși în acest sezon, ardelenii au condus la pauză cu 49-31, dar jucătorii antrenați de Bogdan Ivanovici au revenit spectaculos în sferturile 3 și 4, iar rezultatul s-a decis în ultimul minut de joc. Cu 18 secunde înainte de final, Andrei Călințaru a înscris cu un lay up și CSM s-a apropiat la 3 puncte, 82-85. A urmat un fault și clujenii au transformat o aruncare liberă. Băieții noștri au ratat apoi de la 3 puncte și au cedat cu 82-86. Vitalie Balan a marcat 27 de puncte, a avut un procentaj excelent la aruncările de la distanță, 4/6 (75%), a reușit 5 recuperări și 7 pase decisive.
Au mai evoluat: Andrei Călințaru 24p, Drăghici 14p, Mihai Călințaru 7p, Unitu 6p, Omer 2p, Dobre 2p, Began, Ichim, Gutan, Croitoru, Mihai. CSM 2 Constanța (4 victorii, 4 înfrângeri) ocupă locul 2 în Grupa B a Ligii I, după CSU Universitatea Cluj-Napoca (6 victorii, 0 înfrângeri).
În etapa următoare, echipa noastră va juca pe teren propriu cu ACS Total Sport București. Meciul va avea loc vineri,10 Decembrie, la Sala Sporturilor.
Taguri
Articolul anterior Brigada arbitrului Istvan Kovacs, la a treia delegare în grupele Ligii Campionilor
Articolul următor MAI: Șeful Poliției de Frontieră, Victor Ștefan Ivașcu, demis după fuga lui Cătălin Cherecheș

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Sport

Ultima oră

Titlurile zilei