Manchester United - Bayern Munchen 1-1, în sferturile Ligii Campionilor

de Cuget Liber Miercuri, 02 Aprilie 2014 263
Manchester United și Bayern Munchen au terminat la egalitate, 1-1 (0-0), marți seara, pe stadionul ''Old Trafford'', în prima manșă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal. Prima repriză a fost una echilibrată, în care niciuna dintre formații nu a reușit să își creeze ocazii mari de gol. United a avut totuși o oportunitate bună în min. 40, când Neuer a agățat tentativa de lob a lui Welbeck, informează Agerpres. MU a deschis scorul după pauză, prin sârbul Vidic (58), cu o lovitură de cap, în urma unui corner executat de Rooney. Campioana Europei a replicat imediat, Guardiola l-a introdus pe atacantul croat Mandzukic, care a recentrat cu capul în centrul careului, iar Schweinsteiger a trimis sub transversală (67). Bavarezii au avut și șansa de a obține victoria (78), dar Robben a trimis peste poartă din dreptul punctului cu var. Bayern a încheiat meciul în zece oameni, Schweinsteiger fiind eliminat pentru al doilea cartonaș galben (90). Manșa secundă se va desfășura pe ''Fussball Arena'', în data de 9 aprilie.