Sâmbătă, 06 Iunie 2026

Un antrenor legendar, aproape să preia o echipă din Australia

de Mircea GHIȚĂ Marţi, 07 Ianuarie 2020 1024 < 1 min citire
Un antrenor legendar, aproape să preia o echipă din Australia
Clubul australian de fotbal Newcastle Jets, din A-League a anunțat că printre CV-urile primite pentru postul de antrenor se numără și cel al suedezului Sven-Goran Eriksson, fostul selecționer al Angliei, relatează Reuters.
Jets l-a concediat luni pe tehnicianul Ernie Merrick, după eșecul cu Melbourne Victory (0-4) din weekend, al patrulea din ultimele cinci etape, care menține echipa pe ultimul loc din A-League.
Lawrie McKinna, director executiv al lui Newcastle, a dezvăluit că a primit de la impresari aplicații pentru postul de antrenor încă din timpul meciului de duminică: ''Zece CV-uri au venit până dimineață. Printre nume se numără ex-selecționerul Angliei, Sven-Goran Eriksson, care a trimis luni CV-ul''.
Eriksson, 71 ani, a condus echipe de europene top, precum AS Roma, Lazio, Benfica Lisabona și Manchester City, iar între 2001 și 2006 a fost selecționerul Angliei. El a antrenat ultima oară naționala Filipine, din octombrie 2018 până la Cupa Asiei 2019, competiție la care a suferit trei înfrângeri în grupă.
Taguri
Articolul anterior "Diavolii", învinși de "cetățeni". Manchester City, show total pe "Old Traford"
Articolul următor Sadio Mane, jucătorul anului 2019 în Africa

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Sport Internațional

Ultima oră

Titlurile zilei