Organizatorii turneului de Grand Slam de la Australian Open (16 – 29 ianuarie) au publicat lista capilor de serie pentru ediția din acest an, potrivit
GândulVeste bună este că o româncă va avea statut de cap de serie, deși Simona Halep ratează participarea din cauza suspendării pentru dopaj.
- Publicitate -
Se știu capii de serie atât pe tabloul masculin, cât și în concursul fetelor, cu mai puțin de o săptămână înainte de startul primului Grand Slam din 2023, Australian Open.
Campionii en-titre sunt Ashleigh Barty (Australia) – sportivă retrasă din activitate, și Rafael Nadal (Spania).
Irina Begu, singurul cap de serie din România la Australian Open în lipsa Simonei Halep!
Irina Begu este jucătoarea din România care a prins lista capilor de serie de la Australian Open! Românca, favorită 27, și-a asigurat acest statut, care îi va permite să înfrunte o adversară accesibilă în runda inaugurală, datorită faptului că s-a calificat în semifinalele turneului WTA 500 de la Adelaide (Australia).
Favorita principală este poloneza Iga Swiatek, liderul WTA. Cap de serie 2 este tunisiana Ons Jabeur, favorită 3 americanca Jessica Pegula, iar numărul 4 şi numătul 5 de pe lista favoritelor sunt sportiva franceză Caroline Garcia şi belarusa Arina Sabalenka. Ultima de pe listă este sportiva elveţiană Jil Teichmann, cap de serie 32.