Isner a câștigat meciul cu Mahut, de la Wimbledon, după 11 ore și cinci minute

de Cuget Liber Vineri, 25 Iunie 2010 969
Francezul Nicolas Mahut, care a intrat în istorie alături de americanul John Isner pentru cel mai lung meci de tenis disputat, a declarat, după ce partida lor de la Wimbledon a fost întreruptă a doua oară, cu puține minute înainte de a "împlini" zece ore de joc, că nu știe cât a stat pe teren. Partida dintre Isner, cap de serie numărul 23, și Mahut, din turul întâi al turneului londonez, devenită cea mai lungă din istorie, dar și meciul cu cele mai multe ghemuri jucate, s-a întrerupt, miercuri seară, a doua oară, din cauza întunericului, după 9 ore și 54 de minute. Meciul a mai fost întrerupt, marți, după patru seturi, din cauza întunericului și a fost reluat miercuri. Scorul partidei dintre Mahut (28 ani, locul 148 ATP) și Isner (25 ani, locul 19 ATP), era miercuri de 4-6, 6-3, 7-6 (7), 6-7 (3), 59-59. Miercuri, cei doi au jucat șapte ore și șase minute, cel mai lung set din istorie, și au servit împreună 192 de ași. Isner și Mahut au decis de comun acord la ora locală 21,10 să întrerupă meciul până ieri. "Nu știu ce să spun, nu știu câte ore am jucat", a declarat Mahut, care a mai disputat în turul doi al calificărilor un set maraton, câștigat cu 24-22, în fața britanicului Alex Bogdanovici. Isner a servit 98 de ași, în timp ce adversarul său 94, cei doi pulverizând, astfel, recordul lui Ivo Karlovici, de 78 de ași. Isner a avut mai multe mingi de meci în setul decisiv, ultima la scorul de 59-58. Ieri, la reluare, Isner s-a impus cu 70-68 în decisiv, meciul încheindu-se, în sfârșit, după 11 ore și cinci minute.