JO de iarnă 2022 / Sărituri cu schiurile. Daniel Cacina, zbor de 119 metri şi „aterizare” pe locul 46

de Sorin MIHALACHE Duminică, 13 Februarie 2022 109
În proba olimpică de sărituri cu schiurile, trambulina mare, sportivul român Daniel Cacina s-a clasat pe locul locul 46, informează Comitetul Olimpic şi Sportiv Român.
Concursul individual s-a disputat la -10 grade Celsius și l-a avut la start în manșa 1, cu numărul 2 de concurs, pe Daniel Cacina.
Zborul românului a măsurat 119 m și a totalizat 97,8 puncte. El a terminat pe locul 46.
Pentru echipa României, evoluțiile olimpice la sărituri cu schiurile la JO de la Beijing s-au încheiat.
Iar biatlonistul George Colțea a luat startul în proba de 10 km sprint. Juniorul român s-a clasat pe locul 89 la finalul cursei, fiind la prima participare la Jocurile Olimpice de iarnă.