Duminică, 07 Iunie 2026

Jocurile Paralimpice: China a trecut pe primul loc în clasamentul pe națiuni cu șase medalii de aur

de Cuget Liber Duminică, 06 Martie 2022 175 < 1 min citire
Jocurile Paralimpice: China a trecut pe primul loc în clasamentul pe națiuni cu șase medalii de aur
China a urcat pe primul loc în clasamentul pe naţiuni la Jocurile Paralimpice 2022 de la Beijing, cu un total de 16 medalii, dintre care şase sunt de aur, după ce a dominat întrecerile de duminică, transmite AFP.
China a devansat Ucraina în clasamentul pe medalii, care ocupă acum locul doi cu şapte medalii (trei de aur).
Zhang Mengqiu, 19 ani, a câştigat primul titlul paralimpic la para schi alpin, în proba de slalom super-uriaş (categoria în picioare), unde a devansat-o pe Marie Bochet (Franţa), de opt ori medaliată cu aur la Jocurile Paralimpice.
Liang Jingyi a cucerit aurul în proba masculină de slalom super-uriaş, la categoria în picioare.
Potrivit Agerpres la categoria cu deficienţe de vedere, britanicul Neil Simpson a obţinut aurul paralimpic alături de fratele şi ghidul său Andrew Simpson.
China a cucerit alte două titluri paralimpice la schi fond, prin Zheng Peng şi Yang Hongqiong, în probele de 15 respectiv 12 km (categoria mono-schi).
Taguri
Articolul anterior Volodimir Zelenski, un nou mesaj dur pentru liderii occidentali: "Vreţi să fim ucişi încet?"
Articolul următor Spectacol dedicat zilei de 8 Martie, la Casa de Cultură din Medgidia

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Sport

Ultima oră

Titlurile zilei