Preliminariile CE 2012 la handbal masculin Măcelăriți de Croația, tricolorii vor să se răzbune pe… Spania

de Sorin MIHALACHE Sâmbătă, 30 Octombrie 2010 585
Echipa națională de handbal masculin a României a început cum nu se poate mai prost preliminariile Campionatului European din 2012. Tricolorii lui Vasile Stângă au suferit un eșec sever, scor 22-34 (11-16), la Karlovac, în fața vicecampioanei mondiale și europene, Croația. Formația României a ținut pasul până prin minutul 25, finalul primei reprize fiind dominat de croați, care s-au desprins la cinci goluri. La reluare, handbaliștii români au căzut psihic și fizic, cele 30 de minute de coșmar părând că nu se mai termină. Pentru România, au marcat Ghionea (7), Georgescu, A. Stamate (câte 3), Novanc, Jurcă, I. Stamate (câte 2), Șania, Fenici și Toma (câte 1), în timp ce portarul Popescu a avut șase intervenții salvatoare. În celălalt meci al grupei, Spania a spulberat Lituania, scor 33-17. Dacă vor să mai ajungă la turneul final, tricolorii trebuie să-și revină rapid și să-i bată pe iberici, duminică, la Oradea. Meciul începe la ora 18.00 și este transmis în direct de Digi Sport.