Naționala de fotbal pe plajă, calificată la turneul final în ultima secundă

de Marian BOCAI Marţi, 27 Iulie 2010 548
Echipa națională de fotbal pe plajă a României a obținut o calificare dramatică la turneul final al Euro Beach Soccer League, care se va desfășura la Portimao (Portugalia), între 26 și 29 august a.c. Tricolorii au acces la EBSL după ce s-au clasat pe locul șase la turneul de calificare de la Den Haag (Olanda), poziție obținută în ultima secunda a ultimului joc, cel cu Spania! Ibericii conduceau cu 6-2 după cel de-al treilea sfert, situație în care România rata calificarea, pe care o obținea Polonia. Tricolorii au avut însă o revenire de senzație în ultimul sfert, câștigând cu 7-6, în ultima secundă a partidei și, cu șase puncte, prinzând in extremis locul șase, calificant! Golurile României din acest meci au fost marcate de M. Măciucă (3), R. Cărăuleanu (2), L. Croitoru și G. Măciucă. În precedentele două meciuri din Olanda, tricolorii au pierdut de fiecare dată, 1-11 cu Rusia, în confruntarea de debut (gol M. Măciucă), și 4-5 cu Elveția (toate reușitele României purtând semnătura aceluiași M. Măciucă).