Olimpism / FOTE Friuli Veneția Giulia 2023. Micile neatenții i-au scos pe tricolori din lupta pentru pozițiile fruntașe

de Sorin MIHALACHE Joi, 26 Ianuarie 2023 258
Vremea a fost excelentă în cea de-a patra zi a FOTE Friuli Veneția Giulia 2023, cu cer senin și un soare care a încălzit pârtiile de competiție în toate regiunile unde au fost programate întrecerile Festivalului.
Componenții Echipei Olimpice a României au luat startul la schi alpinism, schi fond, schi alpin și patinaj artistic, dar la niciuna dintre disciplinele sportive nu au reușit clasări în prima jumătate a topurilor, informează Comitetul Olimpic şi Sportiv Român.
Lipsa de experiență competițională și-a spus cuvântul. La schi alpinism, după un meritat loc cinci în proba feminină individuală de sprint, Lorena Bolîndu nu a reușit șă reediteze performanța și în calificările de la ștafetă mixtă. Aflată pentru prima dată în întrecerile pe echipe la o competiție de anvergura Festivalului, Lorena Bolîndu s-a încurcat la scoaterea pieilor de focă de pe schiuri, iar colegul său a fost penalizat pentru că a pierdut o piele de focă pe drum. Mici greșeli care i-au scos din lupta pentru locurile fruntașe.
La patinaj artistic, proaspăt intrat în concurs, Andrei Tudor Dominic s-a clasat pe locul 14, la programul scurt.
Toate rezultatele sportivilor români în Ziua 4 a FOTE Friuli Veneția Giulia 2023:
Schi alpinism
- sprint echipe mixte - Lorena-Azota Bolîndu, Tudor Zaharia Dobre - locul 19 - cu timpul 47:58.77
Schi fond - 5 km liber feminin - Maria Toma - locul 52 - cu timpul 16:30.3
Schi alpin - slalom feminin - Jennifer-Barbara Nagy-Remetean - locul 40 - cu timpul 1:47.10