Peter Sidi a adus României o medalie de bronz la Europenele de Tir Sportiv din Croaţia

de Mircea GHIȚĂ Joi, 23 Mai 2024 489
Sportivul român Peter Sidi (CSA Steaua) a cucerit medalia de bronz în proba de 300 m puşcă culcat din cadrul Campionatelor Europene la probele de glonţ de la Osijek, în Croaţia (20 mai - 8 iunie), informează Federaţia Română de Tir Sportiv.
Titlul european a fost câştigat de slovenul Rajmond Debevec (598 puncte), urmat în clasament de austriacul Alexander Schmirl (596) şi românul Peter Sidi (596), antrenat de Iulică Cazan.
Peter Sidi a reprezentat România în premieră, după ce Federaţia Internaţională de Tir i-a oferit dreptul de participare. Sportivul a fost campion mondial pentru Ungaria, în 2010.
În proba similară feminină, pe primul loc s-a clasat daneza Charlotte Jakobsen (595), urmată de estonienele Anzela Voronova (595) şi Karina Kotkas (594).
Joi au loc finalele la proba de 300 m la puşcă trei poziţii în care suntem reprezentaţi de Peter Sidi la masculin.
România participă cu patru sportivi la această competiţie continentală a probelor cu glonţ: Peter Sidi, Roxana Sidi, Dragomir Iordache şi Răzvan Andrei Rizea.