Portarul constănţean Dani Vasile a făcut furori la naţionala României de handbal

de Mircea GHIȚĂ Duminică, 08 Ianuarie 2023 147
Portarul echipei de handbal CSM Constanţa, Dani Vasile, a fost desemnat MVP-ul meciului cu Argentina după ce România s-a impus în fața echipei sud-americane cu 31-26 în turneul amical din Spania.

România a condus în acest meci de la un capăt la altul, în faţa unei formaţii care va evolua la Mondialul de luna aceasta.
Tricolorii au avut 4-1 (min. 5), apoi au condus cu 7-4 (10) şi 9-6 (15), argentinienii s-au apropiat la doar două goluri, 10-8 (20), dar România a avut un final excelent de repriză, intrând la pauză cu un avantaj de şapte goluri, 18-11, potrivit site-ului Federaţiei spaniole de handbal.

În repriza secundă, diferenţa a crescut la nouă goluri, 22-13 (35), apoi a fost 27-19 (45), pentru ca în cele din urmă România să câştige la cinci goluri, cu 31-26. Meciurile au loc la Palacia de Los Deportes L´Illa de Benidorm.