FC Farul n-a avut "mână" prea bună la atacanți străini, Armel Disney, Dani Chigou sau, mai nou, Dragan Gosic neridicându-se la nivelul așteptărilor. Onoarea
- Publicitate -
a fost salvată, în 2008, de portughezul Chico.
Pe numele său adevărat Francisco Jose Castro Fernandes, fotbalistul lusitan a făcut un tur bun de campionat în ediția 2008 / 2009 a Ligii I, marcând pentru Farul patru goluri, toate aducătoare de puncte.
Antrenorii Ion Marin și Cristian Cămui i-au apreciat modul în care s-a pregătit și i-au acordat credit, astfel încât Chico a jucat în 14 partide, ducând greul în linia de atac. Tricoul cu nr. 13 nu i-a purtat ghinion "rechinului", care a perforat plaselor porților echipelor Gloria Bistrița (2-1), FC Brașov (1-1), Oțelul Galați (1-1) și Pandurii Târgu Jiu (1-1).
În vârstă de 27 de ani, cu bune calități fizice (1.84 m, 77 kg), Chico s-a remarcat prin puterea de luptă și siguranța în execuția finală, fructificând mare parte din pasele de gol primite de la coechipieri. S-a acomodat destul de repede cu fotbalul din Liga I și, lucru la fel de important, vorbește bine limba română.
"Ca orice atacant, vreau să înscriu cât mai multe goluri. Însă, au fost multe meciuri grele în acest tur, în care a contat mai puțin cine marca, dorința noastră era să câștigăm. Uneori am reușit, alteori nu. Suntem pe locul 14, avem un lot omogen, sper din tot sufletul să evităm retrogradarea", a declarat fotbalistul portughez.
În schimb, celălalt străin din compartimentul ofensiv al Farului, Dragan Gosic, nu a dat randament. Sârbul a punctat o singură dată (și atunci, fără valoare, 1-4 cu Steaua), și-a atras antipatia suporterilor și, în consecință, a fost pus, în iarnă, pe lista de transferuri.