România a câștigat duelul cu Spania din Fed Cup

de Sandra MIHĂILĂ Luni, 09 Februarie 2015 123
Week-end-ul acesta, România a învins Spania în primul tur al Grupei Mondiale II din Fed Cup, scor 3-2. Cele două formații erau la egalitate, după prima zi de competiție 1-1, când Simona Halep a dispus de Silvia Soler-Espinosa, 6-2, 6-1, în timp ce Garbine Muguruza a învins-o pe Irina Begu 6-3, 6-2. Muguruza s-a dovedit a fi devastatoare pentru România. Ieri, în cea de-a doua zi de competiție, Halep a cedat în fața lui Garbine Muguruza, scor 4-6, 3-6. Spania s-a aflat la conducere, 2-1, când Begu a echilibrat balanța. Begu a surclasat-o pe Soler Espinosa, scor 6-2, 6-4. După o pauză de doar 30 de minute, Begu i-a luat locul Alexandrei Dulgheru și a intrat din nou pe teren alături de Monica Niculescu pentru a juca la dublu. Muguruza, care o învinsese pe Halep, a înlocuit-o pe Lara Arruabarrena și a făcut echipă cu Anabel Medina-Garrigues. Partida s-a disputat mai bine de două ore și s-a încheiat cu victoria Românie, scor 5-7, 6-3, 6-2. România s-a calificat în barajul pentru calificarea în prima Grupă Mondială, iar marți va afla adversarul.